4MA0 Higher January 2018 Paper 4 Q1

EdexcelHigherOld spec3 marksForming Equations

1 Mike buys \(c\) pens and \(r\) rulers.

Each pen costs 24 cents.
Each ruler costs 37 cents.

Mike spends a total of \(T\) cents buying pens and rulers.

Write down a formula for \(T\) in terms of \(c\) and \(r\).

(3)