4MA0 Foundation January 2018 Paper 2 Q15

EdexcelFoundationOld spec3 marksForming Equations

15 Mike buys \(c\) pens and \(r\) rulers.

Each pen costs 24 cents.
Each ruler costs 37 cents.

Mike spends a total of \(T\) cents buying pens and rulers.

Write down a formula for \(T\) in terms of \(c\) and \(r\).

(3)