1MA0 Foundation June 2015 Paper 2 Q21
21 4.5 kg of oranges and 3 kg of apples cost a total of £3.87
2.5 kg of oranges cost £1.40
Work out the cost of 1 kg of apples. (4)
| Answer | Mark | Notes |
|---|---|---|
| 45 | 4 | M1 for finding the price of 1 kg or 0.5 kg of oranges M1 for using their value to find the price of 4.5 kg of oranges M1 (dep M2) for a complete method to find the price of 1 kg of apples A1 oe |