4400 Higher November 2009 Paper 3 Q5

EdexcelHigherOld spec4 marksForming Equations

5 Cups cost \(x\) dollars each.
Mugs cost \((x + 2)\) dollars each.

(a) Write down an expression, in terms of \(x\), for the total cost of 12 cups and 6 mugs. (2)
(b) The total cost of 12 cups and 6 mugs is 57 dollars.
Work out the cost of 1 cup. (2)