1MA0 Foundation June 2012 Paper 1 Q4
4 Daniel buys
one loaf of bread costing £1.18
one tub of spread costing 94p
two jars of strawberry jam.
Daniel pays with a £5 note.
He gets 30p change.
Work out the cost of one jar of strawberry jam. (3)
| Working | Answer | Mark | Notes |
|---|---|---|---|
| £1.18 + 94p = £2.12 £5 − £2.12 − 30p = £2.58 £2.58 \(\div\) 2 = | 1.29 | 3 | M2 for \((5 - 1.18 - 0.94 - 0.30) \div 2\) oe or digits 129 (M1 for \(1.18 + 0.94\) or 2.12 seen or \(1.18 + 0.94 + 0.30\) oe or 2.42 seen or \(5 - 1.18 - 0.94\) oe or 2.88 seen or \((5 - 1.18 - 0.94) \div 2\) or 1.44 seen or \(5 - 1.18 - 0.94 - 0.30\) oe or 2.58 seen ) A1 cao NOTE: Accept working in £ or pence |