1MA0 Higher June 2015 Paper 2 Q6
*6 Coffee sachets are sold in three different sizes of box.

A small box has 12 coffee sachets and costs £5.65
A medium box has 20 coffee sachets and costs £9.20
A large box has 35 coffee sachets and costs £15.75
Work out which size of box gives the best value for money.
You must show all your working. (4)
| Answer | Mark | Notes |
|---|---|---|
| Large box | 4 | M1 for a complete method to find the cost per sachet or the number of sachets per £1 for one size of box M1 for a complete method to find all three comparable figures A1 for 0.47(08..), 0.46, 0.45 or 2.12(3...), 2.17(..), 2.22(2..) oe C1 (dep on M2) for a comparison of their answers leading to a correct deduction OR M1 for 3 multiples of each of 12, 20 and 35 or a common multiple of 12, 20 and 35, eg 420 or multipliers to compare the same number of sachets from each box, eg \(\times \dfrac{35}{12}\) and \(\times \dfrac{35}{20}\) M1 for a complete method to find three comparable costs A1 for three correct costs, eg 197.75 and 193.20 and 189.00 C1 (dep on M2) for a comparison of their answers leading to a correct deduction |