1MA0 Foundation June 2015 Paper 2 Q21

EdexcelFoundationOld spec4 marksRatio & Basic Proportion

21 4.5 kg of oranges and 3 kg of apples cost a total of £3.87
2.5 kg of oranges cost £1.40

Work out the cost of 1 kg of apples. (4)