1MA0 Foundation November 2015 Paper 2 Q27
*27 Toothpaste is sold in three different sizes of tube.

A 50 ml tube costs £1.09
A 75 ml tube costs £1.68
A 125 ml tube costs £2.69
Which tube of toothpaste is the best value for money?
You must show all your working. (4)
| Answer | Mark | Notes |
|---|---|---|
| 125 ml | 4 | M1 for a complete method to find the cost per ml or the number of ml per £1 for one tube or for a method that results in at least two values that can be used to compare two tubes M1 for a complete method to find all three equivalent figures A1 3 correct figures suitable for comparison C1(dep on M2) for stating the correct tube size from their calculations |
Table of values
| Q27 | Per 25ml | Per ml | Per £ |
|---|---|---|---|
| 50ml | 54.5 | 2.18 | 45.87155... |
| 75ml | 56 | 2.24 | 44.64285... |
| 125ml | 53.8 | 2.152 | 46.46840... |