4MA0 Foundation January 2016 Paper 2R Q13

EdexcelFoundationOld spec3 marksUsing a Calculator / BIDMAS

13 Timothy buys

two loaves of bread at $2.43 each
one jar of jam at $2.29
\(\tfrac{1}{2}\) kg of cheese at $9.54 per kg

Timothy pays with a $20 note.
How much change should Timothy get?

(3)